Lütfen Bekleyin ...

HAKKINDA

HAKKINDA

ULUSLARARASI YED’İ VELAYET 7 VİLAYET KISA FİLM FESTİVALİ;

Yed’i Velayet 7 Vilayet 7. Sanatta Buluşuyor


Uygulayıcı firma: My Elit Yapım
Proje koordinatörü/Yapımcı: Eda Sürmeli
Hakkında: Festival, 7 şehirde yaşamış, 7 İslam büyüğünü tema almaktadır. Festival temaları her yıl değişmektedir. Dünyaya mal olmuş değerleri konu alan festivalde, tema edilen kişilerin, hayatlarından, düşüncelerinden, felsefelerinden, öğütlerinden esinlenerek uyarlanmış, günümüz ve /veya döneminde geçen kısa filmler ve kısa film senaryoları yarışmaktadır.
Dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivali olan Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivalinde; Genç ve profesyonel senaristlerin eserleri beyaz perdeye taşınmaktadır.
Her yıl verilen temalar hakkında yazılan senaryolardan, her tema için bir birinci seçilerek, seçilen en iyi 7 senaryo, profesyonel bir ekip ile My Elit Yapım tarafından film haline getirilmektedir.
Kısa film kategorisinde ise, verilen temalar ile ilgili yönetmenlerin hazırladıkları kısa filmlerden, en iyi 7 film, 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınarak, festival kapsamında en iyi 4 kısa film ödüllendirilmektedir.
Festival yarışmalarında senaryo kategorisinde yedi(7), kısa film kategorisinde dört (4) olmak üzere toplam, onbir(11) ödül verilmektedir.
YARIŞMA FORMATI
Festival yarışmaları, iki kategoriden oluşmaktadır.
Kısa Film Senaryo Yarışması: Konu olarak verilen, 7 İslam büyüğünün herhangi birisinin hayatından, fikirlerinden, kıssalarından günümüz karşılığını ya da dönemini yansıtarak, kurgulanmış senaryoların yarıştığı kategoridir. Bu kategoride her bir tema için bir birinci seçilecektir. Türkiye’de bir ilk olan uygulama ile seçilen senaryolar My Elit Yapım tarafından film haline getirilmektedir. 7 en iyi senaryonun filmleri, festival kapsamında kurulan 7. Sanat yazlık sinemasında halk gösterimleriyle kitlelere ulaştırılmaktadır.
Kısa Film Yarışması: Katılımcıların, tema olarak verilen 7 İslam büyüğünden herhangi birisini konu alarak hazırlamış oldukları kısa filmlerin yarıştığı kategoridir. Bu kategoride jüri değerlendirmesi ile finale kalan 7 film belirlenecektir. Seçilen filimler 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınacak ve Final gecesinde En iyi film, En iyi 2. (İkinci)film, En iyi 3. (Üçüncü)film, En iyi 4. (Dördüncü) film ödüllendirilecektir.
FESTİVAL İÇERİĞİ
Festival 4 aşamadan oluşmaktadır
Yarışmalar
Kısa Film Senaryo yarışması
Kısa Film Yarışması
Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri
Seçilen en iyi 7 senaryo, Doğal Plato 7 Kısa Film Çekim Günleri etkinliği ile bir şehrin doğal dokusunda ve tarihi mekanlarında film haline getirilmektedir.
7. Sanat Yazlık Sineması
Festival kapsamında her yıl, 1 hafta süre ile 2 şehirde yazlık sinema kurulmaktadır. 7. Sanat yazlık sinemasında, 2 kategorideki yarışmalar sonucunda, 14 kısa filmin halka açık ücretsiz gösterimleri yapılmaktadır.
Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Ödül &Final Gecesi
Final gecesinde sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla, ödül töreni gerçekleştirilmektedir. Festival kapsamında, senaryo kategorisinde 7 en iyi senaryoya 14.000 TL, kısa film kategorisinde en iyi 4 filme 22.500 TL olmak üzere toplamda 11 ödül karşılığı 36.500 TL ödül verilmektedir.
Festivalin etkinlik tarihleri web sitesinin duyurular bölümünde ve sosyal medya üzerinden duyurulmaktadır.
Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, My Elit Yapım Tarafından sivil inisiyatif ile gerçekleştirilmektedir